:: مقالات ::
آخرین فعالیت حساب Gmail
تاریخ ارسال : 1394/11/14
بازدید : 551

آخرین فعالیت حساب، درباره فعالیت اخیری که در ایمیل خود انجام داده‌اید اطلاعاتی را به شما نشان می‌دهد. فعالیت اخیر شامل مواقعی است که از طریق یک مرورگر وب معمولی، کلاینت POP، دستگاه تلفن همراه، برنامه شخص ثالث و غیره، ایمیل شما مورد دسترسی قرار گرفته باشد. ما آدرس IP که به ایمیل شما دسترسی پیدا کرده است، موقعیت مکانی مربوطه و همچنین زمان و تاریخ دسترسی را ثبت می‌کنیم.

‫برای مشاهده فعالیت حسابتان، پیوند جزئیات واقع در کنار خط آخرین فعالیت حساب را در پایین یکی از صفحه‌های Gmail کلیک کنید.

آشنایی با این داده‌ها

نوع دسترسی

اگر درباره دسترسی غیرمجاز به ایمیلتان نگران هستید می‌توانید با استفاده از داده‌های موجود در ستون «نوع دسترسی» متوجه شوید آیا کسی به ایمیل شما دسترسی پیدا کرده است و اگر چنین است در چه زمانی این کار انجام شده است. به‌عنوان مثال اگر این ستون، دسترسی از طریق POP را نشان می‌دهد اما شما از POP برای اتصال به ایمیل‌تان استفاده نمی‌کنید، ممکن است نشان‌دهنده این باشد که فرد دیگری به حسابتان دسترسی دارد.

موقعیت مکانی (آدرس IP)‏

در این ستون ۱۰ آدرس IP آخری که از طریق آن‌ها به ایمیلتان دسترسی پیدا کرده‌اند و موقعیت‌های مکانی آن‌ها را نشان می‌دهیم. 

اگر اخطاری در خصوص فعالیت مشکوک در حسابتان دریافت کردید، ممکن است حداکثر ۳ آدرس IP با برچسب مشکوک و ۱۰ آدرس IP عادی را نیز مشاهده کنید. ‫اگر معمولاً فقط از یک رایانه به سیستم Gmail وارد می‌شوید، آدرس IP شما باید یکسان باشد یا با دو عدد ثابت شروع شود (به عنوان مثال: ‎۱۷۲.۱۶.xx.xx‏‎). هر ردیف جدول نمایانگر رویدادی است که طی آن شخصی به ایمیل شما دسترسی پیدا کرده است یا با استفاده از گذرواژه صحیح سعی کرده است به سیستم حسابتان وارد شود. اگر یک آدرس IP ناآشنا مشاهده کردید، پیشنهاد می‌کنیم فوراً گذرواژه‌تان را تغییر دهید تا از حسابتان در مقابل دسترسی غیرمجاز محافظت کنید. ‫آدرس IP کنونی شما در زیر  جدول نشان داده می‌شود. در بیشتر موارد با مطابقت آدرس IP با یک موقعیت مکانی جغرافیایی گسترده، موقعیت مکانی را حدس می‌زنیم. موقعیت مکانی و نگاشت‌های آدرس IP شما ممکن است همیشه دقیق نباشند به خصوص در مواردی که موارد ورود به سیستم قدیمی باشد.

اگر POP3 یا IMAP را فعال کرده باشید، این را در جدول فعالیت اخیرتان مشاهده خواهید کرد. درصورت استفاده از «آورنده نامه» یا حساب Gmail دیگری، یک Google IP نشان داده می‌شود؛ این فقط به این دلیل است که پیام‌ها از طریق سرورهای ما واکشی می‌شوند. علاوه بر این، اگر از سرویس شخص ثالث به همراه سرویس Gmail خود استفاده می‌کنید، مثلاً سایت‌های شبکه اجتماعی، ما نمی‌توانیم امنیت سرویس شخص ثالث را ضمانت کنیم. دراین‌صورت شاید بهتر باشد از قابلیت بازارسال استفاده کنید. درغیر این صورت، مطمئن شوید که جزئیات بازیابی حسابتان کاملاً به روز باشد.

همچنین اگر از طریق تلفن همراه به Gmail دسترسی پیدا کنید، سابقه ورود به سیستمتان حاوی ورود به سیستم‌هایی است که از طریق تلفن همراه انجام شده‌اند و ممکن است این گونه به نظر برسد که از طریق دروازه(های) اینترنتی شرکت مخابراتی‌تان انجام شده است. توجه داشته باشید که محل دروازه‌های تلفن همراه ممکن است دورتر از ناحیه‌ای باشد که از آنجا به حسابتان دسترسی دارید. اگر آدرس متعلق به ارائه‌دهنده تلفن‌ همراه‌ شما است، این امر دسترسی مجاز به حسابتان محسوب می‌شود.

اگر مایلید ارائه‌دهنده خدمات اینترنتی را بیابید که مالک آدرس IP است و آن را اجاره داده است، می‌توانید از سرویس جستجوی معکوس IP رایگان مانند http://ip-lookup.net/‎ استفاده کنید.

اگر مایلید بیشتر از موارد ارائه شده در «قسمت آخرین فعالیت حساب» اطلاعات کسب کنید، Google بر اساس خط‌مشی خود فقط می‌تواند طبق حکم دادگاه شخص ثالث معتبر یا سایر فرآيندهای حقوقی مربوطه اطلاعات را ارائه کند.

جلسات همزمان

اگر ایمیل شما اخیراً از مکان دیگری مورد دسترسی قرار گرفته باشد، جلسه (یا جلسات) دیگر را در یک جدول «اطلاعات جلسه همزمان» فهرست می‌کنیم. اگر جلسات دیگری مشاهده کردید ممکن است نشان‌دهنده این باشد که Gmail خود را در پنجره مرورگر دیگری نیز باز کردید یا از طریق رایانه دیگری نیز به سیستم وارد شدید (مثلاً، اگر در حالی که رایانه منزل شما به سیستم Gmail وارد شده است از طریق محل کارتان نیز به ایمیل خود دسترسی پیدا کنید). اگر نگران هر گونه دسترسی همزمان‌ هستید، می‌توانید با کلیک کردن روی خروج از سیستم تمام جلسات دیگر از سیستم تمام جلسات به غیر از جلسه کنونی خود خارج شوید.

هشدارهای مکرر در حسابم دریافت می‌کنم. این یعنی چه؟

اگر مطمئنید که به دلیل دسترسی از طریق تلفن همراه یا سفر مکرر، هشدارهای متعددی دریافت می‌کنید، می‌توانید از صفحه «جزئیات آخرین فعالیت حساب»، این هشدار را غیرفعال کنید.

اگر مطمئن نیستید یا آن فعالیت برای شما آشنا نیست، ممکن است نشان‌دهنده این باشد که حسابتان از طریق بدافزار در معرض خطر قرار گرفته است. نرم‌افزار مخرب که به آن بدافزار نیز گفته می‌شود نرم‌افزاری است که سعی می‌کند از رایانه شما به سرقت اطلاعات مهم، ارسال هرزنامه یا کلاهبرداری بپردازد. این نوع نرم‌افزار اغلب به همراه سایر دانلودهای رایگان بدون اطلاع شما دانلود می‌شود.

فکر می‌کنم حسابم در معرض خطر قرار گرفته است!!

اگر فکر می‌کنید حسابتان در معرض خطر قرار گرفته است، برای حفظ امنیت حسابتان، تمام مراحل موجود در فهرست بررسی امنیت Gmail را دنبال کنید.

اگر مایلید درباره امنیت حساب اطلاعات بیشتری کسب کنید، پیشنهاد می‌کنیم چند نکته را در خصوص حفظ امنیت داده‌هایتان بخوانید.

آیا می‌توانم «هشدار آخرین فعالیت حساب» را غیرفعال کنم؟

می‌توانید با تغییر تنظیمات برگزیده هشدار در زیر جدول فعالیت اخیر، «هشدارهای آخرین فعالیت حساب» را غیرفعال کنید. روی تغییر در کنار نمایش هشدار برای فعالیت غیرعادی کلیک کنید، به این ترتیب دیگر برای فعالیت غیرعادی هشداری به شما نشان داده نمی‌شود. به یاد داشته باشید که برای غیرفعال‌سازی این قابلیت تقریباً به یک هفته وقت نیاز داریم تا مطمئن شویم که هشدارهایتان توسط افراد غیرمجاز غیرفعال نشده است.

ارتباط با ما

تلفن

35245560-61 (031)

پست الکترونیک

info@shaya-co.ir

سامانه پیامک

50002060406020

ارتباطات مالی

شماره حساب ها
آدرس : اصفهان - خیابان جی - نبش خیابان شهید رجایی- ساختمان بعثت- واحد 10
کد پستی : 8156119347

فرم ارتباط با ما