:: مقالات ::
انقلاب گوگل در زمینه کدهای امنیتی
تاریخ ارسال : 1394/12/17
بازدید : 514

گوگل با معرفی الگوریتم شناسایی کد CAPTCHA، مرزهای موجود برای تشخیص انسان از نرم‌افزار را در فضای وب از میان برداشت.

Recaptcha_1

CAPTCHA جهت تشخیص انسان در وب استفاده می‌شود. در حقیقت می‌توان CAPTCHA را مانعی مابین منابع یک سایت و روبات‌های مخرب دانست. 

گوگل متد جدید شناسایی روبات‌های نرم‌افزاری را «No Captcha reCapthcha» نام گذاری کرده است.

گوگل مدعی است روش ساده‌تری برای شناسایی روبات‌های نرم‌افزاری در فضای اینترنت یافته که بکارگیری کَپچا (CAPTCHA) را در فرم‌‌های ورود از بین برده است. غول جستجو یک چک باکس ساده را جایگزین کپچا کرده است.کپچا (CAPTCHA)کادری است که حروف و اعداد بصورت نامنظم در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند و کاربر باید آن‌ها را به ترتیب نوشته شده در کادر دیگری وارد کند. این پروسه به دلیل شناسایی کاربران واقعی از روبات‌های نرم‌افزاری صورت می‌گیرد. گوگل استفاده از چک باکس ساده را در دستور کار قرار داده است. برای استفاده از روش جدید کافی است کادری را که در جلوی عبارت «I'm not a robot» قرار گرفته، کلیک کرد. 

در ضمن اگر سیستم نتوانست به درستی این موضوع را تشخیص دهد، از یک فیلد متنی نسخه قدیمی CAPTCHA در کنار مراحل قبلی استفاده می شود. این نسخه جدید با دستگاه های همراه هم به خوبی سازگار بوده و بدون مشکل با آنها کار می کند. در این نسخه ارتقاء یافته به جای نوشتن کلمات، تصاویری ظاهر می شوند که کاربر بعنوان مثال باید مطابقت تصویر اصلی را با گزینه های مشاهده شده دیگر مشخص کند تا این مرحله امنیتی را پشت سر بگذارد.

CAPTCHA reCAPTCHA

ایجاد این سیستم جدید CAPTCHA نتیجه آزمون های انجام شده توسط گوگل برای پی بردن به این موضوع است که آیا ماشین توانایی خواندن و تشخیص متن های به هم ریخته و نافرم را دارد یا خیر. نتیجه این آزمون ها وحشتناک بود به طوریکه منجر به ایجاد هوش مصنوعی پیشرفته جدید با دقت 99.8 درصد شد. برای اینکار گوگل از یک برنامه پیشرفته تحلیل ریسک استفاده کرده که اطلاعاتی را از نحوه رفتار کاربران قبل، حین و بعد از استفاده از سیستم reCAPTCHA ، به منظور تفاوت قائل شدن بین کاربر واقعی و جعلی، جمع آوری کرده است.

واینی شِت، مدیر پروژه‌ی reCaptcha با انتشار پستی در وبلاگ خود در مورد روش جدید گوگل چنین اظهار نظر کرده است: 
شاید API روش جدید که reCaptcha نام دارد بسیار ساده به نظر برسد، اما پشت پرده شرایط بگونه‌ی دیگر و پیچیده است. 
در روش جدید، رفتار کاربر قبل، بعد و در زمان نمایش چک‌باکس reCaptcha تحت نظر قرار می‌‌گیرد. در گجت‌های موبایل نیز روش جدید بصورت تصویری نمایش داده می‌شود که کاربر باید از مجموع تصاویر نمایش داده شده در قسمت زیر، تصویر مشابه را یافته و روی آن کلیک کند.

دلیل استفاده از reCAPTCHA:

  1. گزارش روزانه از وضعیت موفقیت آمیز بودن هویت سنجی
  2. سهولت استفاده برای کاربران
  3. سهولت استفاده جهت برنامه نویسان
  4. دسترسی پذیری مناسب بدلیل وجود سؤالات تصویری و تلفظ و پخش عبارت بصورت صوتی
  5. امنیت بالا 

به واسطه‌ی توسعه‌ی این سیستم به این نتیجه رسیده‌ایم که اطمینان به تعدادی حروف و اعداد که با الگویی نامنظم چیده شده‌اند، چندان مناسب نیست. وی بخشی از موفقیت این پروژه را مرهون آنالیز نحوه‌ی برخورد کاربران و عوامل انسانی با کدهای کپچا خوانده است.

ارتباط با ما

تلفن

35245560-61 (031)

پست الکترونیک

info@shaya-co.ir

سامانه پیامک

50002060406020

ارتباطات مالی

شماره حساب ها
آدرس : اصفهان - خیابان جی - نبش خیابان شهید رجایی- ساختمان بعثت- واحد 10
کد پستی : 8156119347

فرم ارتباط با ما